بهداشتی

علت شکنندگی ناخن ها

۱-نگه داشتن طولانی مدت دست ها در آب:

شنا کردن،دوش گرفتن زیاد،نگه داشتن بیش از حد دستها در آب به هنگام شستشوی ظرف در شکنندگی ناخن ها موثر است

۲-استفاده از مواد شوینده:

کسی که هر روز با مواد شوینده کار می‌کند، به دلیل اینکه بروزانه این آسیب به ناخن وارد می‌شود بیشتر در معرض شکنندگی ناخن‌ قرار می گیرید.

از تماس مستقیم با شوینده‌ها پرهیز کنید و هنگام استفاده از مواد شوینده و آب با دستکش کار کنید، به‌طوری که ابتدا دستکش نخی و روی آن دستکش پلاستیکی بپوشید،زیرا استفاده از دستکش های پلاستیکی ساده موجب عرق کردن دست ها و نرم شدن ناخن ها و شکنندگی بیشتر آنها می شود

۳-بلندی ناخن‌ها:


هر چه ناخن بلندتر باشد، شکنندگی آن بیشتر است و به کسانی که این مشکل را دارند توصیه می‌کنم که همیشه ناخن‌های خود را کوتاه نگه دارند.
ناخن های بلند احتمال بیشتری برای شکستن و گیر کردن،ترک خوردن و شکاف دارند
اگر ناخن های خود را به شکل چهار گوش بچینید،معمولا شکنندگی آنها کمتر است.

۴-شغل افراد


معمولا افرادی که شغل های فیزیکی دارند شکنندگی ناخن را بیشتر تجربه می‌کنند.
مثل پزشکها،آرایشگرها،آشپزها و..

۵-لاک زدن و پاک کردن مداوم:

لاک‌ باعث شکنندگی ناخن نمی‌شود ولی کسانی که با فاصله زمانی خیلی کم لاک خود را با استون پاک می‌کنند، در معرض آسیب ناخن هستند چون استون علاوه بر لاک چربی روی سطح ناخن را نیز پاک میکند که باعث خشکی و در نهایت شکنندگی ناخن میشود.

استفاده مداوم از لاک ناخن، ویا حتی برق ناخن، می تواند ناخن ها را تضعیف کند.چرا که ناخن های شما نیاز به نفس کشیدن دارند اجازه دهید ناخن هایتان مدتی بدون لاک بمانند.
و به هنگام استفاده از لاک از پاک کننده بدون استون استفاده کنید.

۶-مانیکور را محدود کنید:


برای تقویت ناخن های ترد و شکننده تان، تعداد رفتن برای مانیکور را محدود کنید تا از قرار دادن ناخن ها در مواد شیمیایی و پاک کننده های لاک ناخن اجتناب کنید.
به خصوص پاک کننده های لاک ناخن که بر پایه استون هستند،اجتناب کنید.

۷-ضدعفونی کننده های الکلی:


از ضد عفونی کننده های بر پایه الکل پرهیز کنید چون باعث خشکی پوست و ناخن و در نهایت تضعیف و شکنندگی ناخن میشود

۸-تغییر در سوهان زدن ناخن ها:


سوهان زدن در جهت چپ و راست و بالا و پایین واقعاً می تواند ناخن های شما را تضعیف کند. تنها در یک جهت ناخن هایتان را سوهان بزنید.

۹-کاشت ناخن:


انجام کارهای زیبایی بر روی ناخن ها مثل مانیکور کردن یا استفاده از ناخن مصنوعی یا کاشت ناخن نیز باعث شکنندگی ناخن می شود

هرگز از ناخن های مصنوعی برای پوشش دادن مشکلات ناخن استفاده نکنید. زیرا ممکن است مشکلات را بدتر کنند. ناخن مصنوعی برای افرادی که مستعد ابتلا به عفونت های قارچی هستند یا ناخن های شکننده دارند توصیه نمی شود. بنابراین اگر ناخن های شما شکننده هستند، قطعا باید به جای پوشش آن ها را درمان کنید

۱۰-سن و سال:

ارتباط مستقیم با شکنندگی ناخن دارد. هر چه سن بالاتر و فرد مسن‌تر باشد، شکنندگی ناخن بیشتر می‌شود. در خانم‌ها چون ناخن آنها نازک‌تر است، شکنندگی ناخن‌ها بیشتر است.
 
۱۱-بیماری‌های پوستی:


بعضی بیماری‌های پوستی هم موجب شکنندگی ناخن می‌شوند. کسانی که مشکل خشکی پوست دارند شکنندگی ناخن هم دارند.

۱۲-کمبودهای تغذیه‌‌‌ای:


کسانی که کمبودهای تغذیه ای دارند مخصوصا کسانی که دچار کمبود آهن یا روی هستند یا ویتامین‌های A، B، C، D و E را کمتر دارند در معرض شکنندگی ناخن هستند.
همچنین کم خونی ناشی از فقر آهن نیز باعث شکنندگی ناخن می شود

۱۳-مشکلات غده تیروئید مثل کم کاری تیروئید.

تاثیر تغذیه در جلوگیری از شکنندگی ناخن ها

سلامت ناخن‌ها هم مانند دیگر اعضای بدن به تغذیه سالم و مناسب وابسته است. شما می‌توانید با مصرف مواد مغذی به ناخن‌هایتان استحکام بخشیده و زیبایی و سلامت را به آن‌ها بازگردانید.

پروتئین

کمبود پروتئین در رژیم غذایی روزانه، باعث کاهش رشد ناخن‌ها، شکننده شدن و نازک شدن آن‌ها می‌شود. پروتئین به میزان فراوان در مواد غذایی گوشتی وجود دارد. اگر رژیم غذایی روزانه شما شامل مواد گوشتی باشد، نیاز بدن به پروتئین تامین شده و لزومی برای مصرف پروتئین اضافی نیست.

مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C , E

کمبود ویتامین C در بدن می‌تواند باعث کاهش سرعت رشد ناخن و تغییر شکل آن‌ها شود. کمبود ویتامین C و فولیک اسید می‌تواند موجب سست شدن ناخن و افتادن ناخن شود. برای افزایش اثر ویتامین C می‌توانید این ویتامین را همراه با مواد غذایی حاوی ویتامین E مصرف کنی، زیرا ویتامین E هم در سلامت ناخن‌ها نقش موثری دارد. ویتامین E به بهبود گردش خون در بدن کمک می‌کند، گردش خون هم به اکسیژن رسانی بهتر به ناخن‌ها کمک خواهد کرد.

مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین B

مصرف «بیوتین» هم می‌تواند باعث تقویت و رشد ناخن‌ها شود و از سست شدن و شکنندگی ناخن ها جلوگیری کند. با افزایش سن بدن نمی‌تواند به میزان لازم ویتامین B جذب کند و مصرف این ویتامین در رژیم غذایی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.  قارچ، غلات، زرده تخم مرغ و آرد سویا از جمله منابع غنی بیوتین هستند. کمبود ویتامین B۱۲ در بدن هم می‌تواند باعث ایجاد خشکی و تغییر رنگ و شکل ناخن ها شود.

برخی از غذاها حاوی مقادیر قابل توجه بیوتین عبارتند از:

بادام

تخم مرغ

سیب زمینی شیرین

پیاز

گوجه

کلم بروکلی

تخمه آفتاب گردون

جگر

خواص ویتامین برای درمان شکستن ناخن

روغن زیتون:

روغن های غلیظ و گرم، مانند روغن زیتون، به بهبود کیفیت و بافت ناخن ها کمک می کنند.یک قاشق سوپ خوری عسل را تنها با چند قطره آب لیمو و روغن زیتون مخلوط کنید و آن را روی ناخن هایتان بمالید.
بگذارید روغن به ناخن ها نفوذ کرده و با آب ولرم بشورید.این درمان را هر روز دنبال کنید.

ویتامین E:

کپسول های ویتامین E ارزان هستند و می توانند یک راه موثر برای کمک به بهبود وضعیت ناخن های شما باشند. مایع غلیظی که در کپسول ویتامین E وجود دارد یک درمان مناسب برای شکنندگی ناخن ها می باشد. فقط کافی است که این کپسول را با سوزن سوراخ کرده و محتویات آن را روی ناخن بمالید. این یک درمان آسان اما بسیار قوی و جوان کننده برای شکنندگی ناخن ها است.
قبل از رفتن به رختخواب، این روغن را روی ناخن هایتان بمالید.
و یا در طول روز پنج دقیقه بر روی ناخن های خود ماساژ بدهید.این درمان را روزانه برای یک یا دو هفته تکرار کنید.

آب لیمو:


آب لیمو یک گزینه خوب برای تقویت و بهبود شرایط ناخن های شکننده است. یک قاشق سوپ خوری آب لیمو تازه را با سه قاشق سوپ خوری روغن زیتون در یک کاسه مخلوط کنید.
آن را به مدت 15 ثانیه در مایکروویو گرم کنید تا ولرم شود.قبل از ورود به رختخواب، آن را روی ناخن هایتان بمالید و بگذارید یک شب بماند

روغن نارگیل:


روغن نارگیل تغذیه شگفت انگیزی برای ناخن های خشک و شکننده فراهم می کند. چربی اشباع شده موجود در روغن نارگیل به عنوان مرطوب کننده عالی عمل می کند. علاوه بر این، همچنین از بسیاری از عفونت های ناخن جلوگیری می کند
فقط مقداری روغن نارگیل گرم را بر روی ناخن های خود با استفاده از یک پارچه پنبه اعمال کنید، ماساژ بدهید تا گردش خون را بهبود بخشد

روغن گیاهی:


یکی از موثرترین درمان های طبیعی ناخن های ترک خورده استفاده از روغن گیاهی است.فقط کمی روغن گیاهی بردارید و آن را به ناخن بزنید. این کار باعث می شود که ناخن هایتان مرطوب بمانند و در نتیجه سالم شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *